Depremzede kira ve taşınma yardımı başvuruları ve süreçle ile ilgili olarak AFAD, sosyal medya hesabından merak edilenleri yanıtladı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılacak tespit sonucuna göre afetzedelere barınma desteği sağlanacak. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre ev sahibi veya kiracı vatandaşların barınma desteği (kira yardımı) başvurularının başladığı bildirildi. Öte yandan deprem yardımları ile ilgili son durumu paylaşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise "Talepleri olan afetzedelerimiz E devlet üzerinden başvurabilirler." ifadelerini kullandı. Kira yardımı kapsamında 12 ay boyunca; ev sahibi olanlara aylık 5.000-TL olmak üzere toplam 60.000-TL, kiracı olanlara ise aylık 2.000-TL olmak üzere toplam 24.000-TL kira yardımı yapılacak. Peki, Kira ve taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler? İşte, o konular hakkında ayrıntılı bilgiler...

 

Kira ve taşınma yardımı olarak da bilinen depremzede barınma desteği başvuruları AFAD'dan gelen açıklama ile başladı. Deprem bölgesinde konutu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracıların Afetzede Barınma Desteği başvurularını e-Devlet üzerinden yapılabileceğini açıklayan AFAD; kimlerin başvuru yapabileceğini ve taşınma yardımı ile kira yardımı ödemeleri ile ilgili de merak edilen soruların https://aydes.gov.tr/ üzerinden yayınlandığını bildirdi. Konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD'ın "Afetzede Barınma Desteği" ekranından yapabilecek.

 

BARINMA DESTEĞİ NEDİR?

Afetzedelere taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek üzere afetler sonrasında AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız barınma desteği yapılacaktır. Deprem bölgesinde konutu Bakanlık tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlara Afetzede Barınma Yardımı sağlanacak.

 

BAŞVURULAR NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar için e-Devlet üzerinden Afetzede Barınma Desteği başvurularının alınmaya başladığını bildirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar barınma desteği başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD'ın "Afetzede Barınma Desteği" ekranından yapabilecek.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ